Vědomá a podvědomá mysl.

27.01.2024

V tomto článku bych Vám chtěla nastínit, jak můžeme chápat náš mozek z pohledu vědomé a podvědomé mysli.

Vědomá mysl je tvořivá, nevědomá mysl je zvyková.

Prvních sedm let života, hned po narození, je náš mozek na nízkých vlnách theta (pozn.: na tyto vlny se naladíte např. během meditace). Čistý harddisk. Nahráváme si tisíce situací, reakcí, emocí, zvyků jsme plní fantazie, umíme kouzlit. Naučili jsme se chodit a už se to znovu učit nemusíme. Naučíme se jezdit na kole a už to se to nemusíme učit. ATD. Ukládáme si tam jak dobré programy, tak i programy negativní.

Vědomá mysl jak už jsem zmínila je tvořivá. Problém nastává vždy, když ji neumíme používat. Většina lidí žije 90% času dne v podvědomé mysli (tzn. V minulosti, starých programech). Vědomá mysl ale nespí.

Uvedu příklad: nasedáte do auta, zapínáte pás, startujete. Vyrážíte na cestu autem. Během jízdy se Vaše vědomá mysl upře dovnitř Vaši hlavy a Vám jedou myšlenky…tisíce myšlenek (plánujete co bude nebo přemýšlíte nad tím co bylo). Dojedete do cíle a uvědomíte si, že si cestu vůbec nevybavujete. Díky podvědomé mysli jste dojeli do cíle. Vědomá mysl jela na plné obrátky, ale v podstatě jste nezměnili jediný starý program, který máte uložený na harddisku.

Dostali jste se do bodu, kdy Vás řídí staré programy – podvědomí. A vědomou mysl necháváme vědomě lítat v minulosti nebo budoucnosti. Vědomá mysl pracuje nejlíp, pokud jste v bodu nula neboli přítomnosti. Dost často totiž nastává rozpor mezi podvědomou myslí a vědomou. Zde naráží např. Novoroční předsevzetí, nebo jakékoli nové rozhodnutí, které není v souladu s Vašim harddiskem.

Uvedu příklad: ráno vstanete a řeknete si, že dnešek budete jen veselí a vše se Vám bude dařit. A máte i fajn náladu, dobře jste se vyspali. Za 5 minut Vám zvoní telefon a křičí na Vás Váš šéf. A musíte rychle na kobereček. A přichází na scénu Vaše podvědomá mysl. Vaše rozhodnutí, že budete veselí a vše se bude dařit je ve vteřině vymazáno. Vaše nálada se změní, Vaše emoce se změní, Vaše tělo se vrací ke starému programu. Další problém je, že si vlastně ani neuvědomujete, že je to starý program, který se u Vás v tu chvíli zapnul. Neumíte ho pojmenovat, nebo možná si ani nechcete a neumíte připustit, že by to tak mohlo být. Dále to jen podpoří Vaši negativní náladu, protože se Vám to zase nepovedlo.


...