Dar trpělivosti - umění maňana.

15.10.2023

Šamani trénují a rozvíjí tři skvostné dary, které jim pomáhají osvobodit se od vnímání lineárního času měřeného hodinami a od strachu, že času nebude dost. Mezi tyto dary patří dar odvahy, trpělivosti a soudnosti. Pokud budeme trénovat tyto dary, čas pro Vás už nebude tak důležitý a získáte jakýsi nadhled nad Vaši současnou situací. 

V tomto článku se budu věnovat umění maňana neboli daru trpělivosti. Maňana znamená pro šamany okamžik, který vše nastaví správně, aniž musíte řídit nebo ovládat proces. Pokusím se Vám ho vysvětlit na mém praktickém příkladu :). Tento článek mám v hlavě cca od června a dnes nastal čas maňana :D ...

Umění maňana nemá nic společného s prokrastinací ani leností, je to vědomý proces, kdy nelpíme na řešení/výsledku, pustíme nutkání z hlavy, ale neusínáme na vavřínech a víme, že to dotáhneme, v ten správný čas...

Můj první domínek. Řekla jsem si, že jednou udělám dceři na zahradě dětský domeček. Je to taková moje srdeční záležitost, protože jsem si chtěla splnit sen z dětství. Nemám žádné očekávání, tzn. nelpím na tom, že si tam bude hrát (už teď tam prodáváme "zmrzku"), že mě budou chválit, plácat po rameni... Dělám to od srdce pro srdce. Mám ze samotné práce radost a to naplňuje moje srdíčko.

Začla jsem v červnu. Předpokládala jsem, že ho do konce července dodělám, aby ho mohla ještě o prázdninách využívat. A někdo tam nahoře prostě nechtěl, aby to tak bylo :D. Jak už to v životě bývá, neustále mě od tvoření něco nebo někdo odváděl. Párkrát jsem mávla rukou, ale pak už mě to začlo trošku štvát. Chtěla jsem ho už dodělat a pořád se to protahovalo. A tak jsem pustila myšlenku, která mě svazovala - bylo to časové nastavení - dokončení projektu na konec července. 

Hotová byla jen podlaha z palet.

K dalšímu kroku jsem se dostala někdy na konci srpna... (mezitím jsem pustila další své časové nastavení, že to stihnu do konce prázdnin).

Nakonec jsem čas dokončení pustila úplně. A najednou to šlo jako po másle. Domínek se skládal kousek po kousku jako puzzle a já měla z každého kroku velikou radost. Přestala jsem spěchat, tím pádem jsem dělala míň chyb, míň oprav = víc času :).

Umění maňana je taky o nastavování priorit, i když jsem měla čas, počasí přálo, tak jsem raději šla s dcerou na procházku nebo jsme dělaly blbiny. Prostě jsem cítila, že když bych se do toho pustila, stálo by to za houby. Určitě to znáte, že máte den, kdy se Vám daří vše na co sáhnete. A pak příjde den, kdy se vše sype jako domeček z karet. Tak v tyto dny si trénujte maňanu.

Uvedu ještě další obecné příklady, kdy můžeme praktikovat umění maňana. Určitě znáte situace, kdy jste pod tlakem a potřebujete, aby čas hrál pro Vás, místo toho se děje opak... Nestihli jste vlak, nestihli včas přijet do práce, nestihli včas dorazit na schůzku. Sedíte v autě uprostřed 5km kolony už 10 min. a dalších 20 min. stát budete. Stačí si přiznat, "nestihnu to včas" a pustit to. Uvolnit se, zasmát se. Protože, až dojedete na místo určení, zjístíte, že se vůbec nic nestalo z toho, co Vás během cesty napadlo, že se stane. A byli jste tak vytočení, ve stresu, nervózní. A vlastně zbytečně.

Umění maňana nijak nesouvisí s čekáním. Je to vědomý proces. chápeme kdy nastal ten pravý okamžik jednat a kdy je pravý okamžik být v klidu. A důvěřovat. Prosím, není to ani takové to rozvrtání desítek projektů, protože se rychle nadchnete a nikdy to nedotáhnete do konce. Když jsme trpěliví, nejsme zahlceni svými problémy. Představte si semínko v zemi, to čeká na příznivou dobu, aby vyrašilo. Přece nevyraší dřív, to by ho spálil první mráz. Žijeme v době, kdy chceme vše hned teď. A to nás moc moc svazuje a stresuje. Je vhodné až bych řekla nutné, umění maňana zařazovat do každodenního života.

Než Vás začne život brzdit sám různými nemocemi, raději se zastavte sami a vědomě.

Jsme až příliš zaměstnaní svou vlastní důležitostí, když se účastníme různých životních dramat, které nás připravují o čas. (např. ošklivý rozchod, různé šarvátky, kdy si prosazujeme tu svou pravdu). Praxe trpělivosti, přijetí maňana vyřeší většinu našich problémů, dává nám energii vypořádat se s tím, co skutečně potřebujeme řešit.

Nevzdáváme se svých snů jen proto, že jejich realizace chce čas a že proměnit je v realitu vyžaduje určité úsílí. Jsme rádi, že jsme schopni tu a tam přidat pár tahu štětcem. Nepropadneme se do plánování, ani neuvízneme v horečnaté činnosti. To, co je potřeba udělat se prostě udělá. Dobré věci přicházejí k těm, kteří počkají.

Pod slovy maňana si také můžete představit spojení srdce, duše a mysli. Pokud je srdce, duše a mysl v harmonii, nastává klid a v klidu přichází maňana :D.

Pozn.: ještě zdaleka není hotovo. :D :D :D

Umění maňana se dost těžko popisuje psaním. Je to jakési probuzení ze snu, vykouknutí z bubliny, ve které se nacházíme. 

Nadhled. Spojení. Srdíčko. 

Je to náš každodenní život a proto žijte maňana.